مردان بعد از طلاق به حمایت بیشتری نیاز دارند تا زنان

در دنیای مدرن امروز یکی از مشکلاتی که گریبان بسیاری از خانواده‌ها را می‌گیرد، جدایی زن‌وشوهر‌ها از یکدیگر است. برخی از مردم فکر می‌کنند جدایی به مراتب برای آقایان راحت‌تر است تا خانم‌ها، در حالی که این‌طور نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان راحت‌تر با این موضوع کنار می‌آیند.

در این گفت‌وگو دکتر جهانیان، روان‌شناس سلامت، عضو مجمع روان‌شناسان آمریکا و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد توضیح می‌دهد که جدایی چه مسائلی برای مردان ایجاد می‌کند؟ در جامعه امروز، به دلیل تغییرات ایجادشده در شیوه زندگی افراد و نحوه تفکرشان، آمار طلاق در کشورمان رو به افزایش است. بیشتر مواقع مردم فکر می‌کنند مردان پس از طلاق آسیب جدی‌ای نمی‌بینند و همه مشکلات پس از طلاق گریبانگیر خانم‌هاست. آیا واقعا همین‌طور است؟

برعکس تفکری که عموم مردم دارند، باید بگویم مردان بیشتر از زنان در معرض آسیب‌های جدی پس از طلاق قرار می‌گیرند و به افسردگی‌های شدیدتری مبتلا می‌شوند. همین موضوع آنها را از محیط‌های اجتماعی و حتی دوستانشان دور می‌کند. بنابراین مردان در طول این دوره، مشکلات جدی‌تری را تجربه می‌کنند، از ضربه‌های روانی جدایی بیشتر رنج می‌برند و زودتر به ته خط می‌رسند. آنها آشفته‌تر از زنان هستند و بیشتر به خودکشی فکر می‌کنند و احتمال خودکشی در آنها بیشتر است.

مردان معمولا پس از طلاق از نظر جسمی چه آسیب‌هایی می‌بینند؟

آنها معمولا به دلیل افسردگی‌ای که سراغشان می‌آید، روحیه خود را می‌بازند و از نظر جسمی نیز دچار مشکل می‌شوند، مثلا کم‌غذا می‌شوند، در بدن خود احساس درد می‌کنند، تپش قلب پیدا می‌کنند، دائم حالت تهوع دارند و…

چرا قبول این موضوع؛ یعنی طلاق و جدایی برای زنان راحت‌تر از مردان است؟

زمانی که یک زن تصمیم قطعی به جدا شدن می‌گیرد، معمولا مدت طولانی‌تری درد و رنج را تحمل کرده و در مدتی که اختلافات خانوادگی را تجربه می‌کرده، احساسات منفی‌تری نسبت به ازدواج و همسرش داشته بنابراین جدایی برای زنان، فرایندی طولانی و دردناک است اما برای مردان معمولا به‌صورت ضربه روانی تجربه می‌شود. زنانی که عزت نفس بالاتری دارند و از نظر مالی وابسته نیستند، راحت‌تر می‌توانند ناامیدی را در خود شکست بدهند. ضمن اینکه زنان بیشتر آغاز‌کننده روند طلاق هستند و چنین درخواستی دارند. همچنین زنانی که درخواست طلاق دارند، معمولا از ازدواج ناراضی‌ترند و نسبت به شوهرانشان زمان طولانی‌تری درباره طلاق گرفتن فکر کرده‌اند.

آیا جدایی روی کار مردان و وجهه اجتماعی آنها اثر منفی دارد؟

خیلی زیاد. به همین دلیل می‌بینید بیشتر مردان پس از جدایی از همسرشان حتی شغل خود را از دست می‌دهند و کمتر می‌توانند مانند گذشته در حرفه خود موفق عمل کنند. همین موضوع ناامیدی را در آنها افزایش می‌دهد. بیشتر مردان ترجیح می‌دهند جدایی‌شان را در محل کارشان مخفی نگه دارند.

برخورد خانواده با مردی که از همسرش جدا شده باید چگونه باشد؟

معمولا واکنش خانواده‌ها متفاوت است. زنان برعکس مردان روابط دوستانه و اجتماعی خود را افزایش می‌دهند که همین موضوع خیلی به آنها کمک می‌کند و خانواده‌هایشان نیز آرامش بیشتری دارند و پذیراتر هستند اما این مساله در مورد خانواده‌های مردان، برعکس است چون مردان مدت‌های زیادی در خودشان فرومی‌روند و کمتر با اطرافیانشان ارتباط برقرار می‌کنند. خانواده‌ها باید آرامش محیط را حفظ کنند و از نظر عاطفی فرد را حمایت کنند تا کمتر احساس تنهایی داشته باشد و بهتر بتواند طلاق را بپذیرد و راهی برای زندگی در شرایط جدید انتخاب کند. به همین دلیل است که گفته می‌شود مردان پس از طلاق به حمایت بیشتری نیاز دارند و بهتر است برای درمان از مشاور در این زمینه کمک بگیرند.